Hradecko
… správný cíl Vaší cesty!
English
Hradecko
Nacházím se: Domovská stránka > Navštivte... > Hradec Králové

Hradec Králové

Hradec Králové

Východočeská metropole Hradec Králové

je zároveň krajským městem a přirozeným centrem turisticky významného území Hradecko. A není se čemu divit. Strategická poloha na soutoku řek Labe a Orlice dala už v 10. století vzniknout slovanskému hradišti, které se postupně vyvíjelo v město.  A ne v město ledajaké - Hradec Králové se postupně stal věnným městem českých královen, Salónem republiky a v současnosti také „Obcí přátelskou rodině“.

Historie Hradce je vskutku bohatá a velmi rozmanitá. První písemná zmínka o městě pochází z listiny krále Přemysla Otakara I. z roku 1225, a patří tak k nejstarším městům v Čechách. Počátek 14. století byl pro Hradec Králové velmi důležitým obdobím – stal se královským věnným městem a za své sídlo si ho vybrala například Eliška Rejčka či Eliška Pomořanská. A právě Eliška Rejčka se postarala o vznik takových skvostů, jako je například katedrála sv. Ducha na Velkém náměstí. 16. století patřilo renesanci, kterou nám připomíná sousední zvonice Bílá věž, jež se stala jednou z největších dominant Hradce Králové. Doba barokní pak zanechala takové skvosty, jakými jsou například barevné kanovnické domy na Velkém náměstí či Biskupská rezidence.

Rovněž se dostalo do válečného vlivu Švédů, díky kterým bylo zničeno mnoho uměleckých a stavebních památek. V době vlády Marie Terezie a Josefa II. bylo město vzhledem ke své strategické poloze přestavěno na vojenskou pevnost, z jejichž pout se město vymanilo až na konci 19. století. Zrušení pevnostního velitelství jako kdyby městu vdechlo nový život. Následovalo bourání hradeb a povolání nejlepších architektů, za všechny jmenujme Jana Kotěru a jeho žáka Josefa Gočára, kteří se na současné tváři města podíleli velmi výrazně. Hradec Králové se začal naplno rozvíjet, a to nejen v oblasti architektonické, ale i hospodářské, politické a umělecké, za což byl počátkem 20. století oceněn přízviskem Salón republiky.

Hned čtyři procházkové okruhy Vás provedou nejdůležitějšími místy, ale i různými zajímavými zákoutími Hradce Králové.
 • První okruh Vás zavede do historie- do doby gotické (Katedrála sv. Ducha), renesanční (Bílá věž) či barokní (Biskupská rezidence, Kostel nanebevzetí Panny Marie, Mariánský sloup).
 • Druhý okruh Vás provede „Salónem republiky“ a poznáte tak například školský komplex v Lipkách, secesní elektrárnu Hučák či skvostnou budovu Muzea východních Čech.
 • Jak asi vypadala hradecká pevnost, to Vám ukáže v pořadí již třetí okruh.
 • Čtvrtý se pak věnuje současné architektuře.
Nejen architekturou zajímavý je Hradec. Město pravidelně ožívá mnohými kulturními akcemi jako je například Divadlo evropských regionů, letecká show CIAF či stále rostoucí množství hudebních festivalů. I pro milovníky sportu je tu samozřejmě nesčetně možností, stejně tak otevřené je město i pro studenty- neustále se rozrůstající Univerzita Hradec Králové či fakulty Univerzity Karlovy tvoří dokonalé zázemí domácím i zahraničním studentům.

Hradec Králové je skutečně velmi rozmanité město s přátelskou atmosférou, která návštěvníka doslova pohltí.

Přijďte se přesvědčit, dveře jsou otevřené!
(LP) 
 

KONTAKT: 

 
Stránky www.hradecko.eu jsou archivovány v rámci Národní knihovny ČR.
 
 Činnost destinačního managementu Hradecka je podpořena Královéhradeckým krajem.
 
 

Poznejte Hradecko!

Odborná veřejnost
Užitečné odkazy
Zpravodaj Hradecka
Galerie

Výkonný výbor Hradecka

 

Základní informace, cíl a zaměření:

Výkonný výbor vznikl s cílem zaštítit partnerskou síť subjektů, které působí v cestovním ruchu na území Hradecka za účelem dosažení co nejlepší koordinace aktivit a rozvíjení spolupráce v cestovním ruchu na území TO Hradecko. Členové výkonného výboru se na svých jednáních vzájemně informují o dění v oblasti a spolupracují na aktivitách, produktech akcích, které jsou v TO Hradecko realizovány. Jednání jsou svolávána min 2x ročně nebo dle potřeby, komunikace probíhá i v rámci individuálních schůzek či emailem.

Výkonný výbor Hradecka je složen ze zástupců partnerské sítě, která vznikla v roce 2010. Jedná se o zástupce významných atraktivit v cestovním ruchu na území Hradecka, zástupce Statutárního města Hradec Králové, zástupce Královéhradeckého kraje, zástupce obcí a mikroregionů, které do území Hradecka spadají. Dle aktuálních potřeb jsou operativně zváni jako hosté zástupci subjektů mající vztah k Destinačnímu managementu Hradecko.

 

Strategické dokumenty

Soubory ke stažení 

Newsletter Královéhradeckého kraje  
 
 
 
 
 
 
 • Královéhradecký kraj
 • Statutární město Hradec Králové
 • Destinační společnosti v Královéhradeckém kraji      
  • Hradecko
  • Český ráj
  • Krkonoše
  • Podkrkonoší
  • Kladské pomezí
  • Orlické hory a Podorlicko
 • Agentura CzechTourism
 • Portál Kudy z nudy
Nepřehlédněte
Mediální partneři
Country rádio
hradeckralove.cz
Partneři
Hradecká kulturní a vzdělávací společnost s.r.o.
Královéhradecký kraj
Statutární město Hradec Králové
KMHK
Orlické hory a Podorlicko
Webarchiv
Zámek Karlova Koruna c Chlumci nad Cidlinou
Archeopark Všestary
Smiřice
Obce památkové zóny 1866
Chlum
Národní památkový ústav
Mikroregion Nechanicko
Nechanice
Podorlický skanzen Krňovice
Revitalizace Kuks
Trutnov
Agentura Foreigners
Festivalpark HK
Cyklisté vítáni
Kudy z nudy
Kultura Hradec
© 2011  |  Turistické informační centrum  |  Gočárova 1225, 500 02 Hradec Králové  |  +420 495 534 485  |  icko@ic-hk.cz
Používáním tohoto webu souhlasíte s ukládáním cookies, nezbytných pro dobré fungování webu.