Hradecko
… správný cíl Vaší cesty!
English
Hradecko
Nacházím se: Domovská stránka > Zdeněk Sýkora - výběr z grafického díla z let 1964 - 2011

Zdeněk Sýkora - výběr z grafického díla z let 1964 - 2011

Zdeněk Sýkora - výběr z grafického díla z let 1964 - 2011

Zdeněk Sýkora - výběr z grafického díla z let 1964 - 2011
Název akce: Zdeněk Sýkora - výběr z grafického díla z let 1964 - 2011
Termín akce: 26. 10. 2018 až 27. 1. 2019
Více informací na: http://www.galeriehk.cz

Trvalá inspirace krajinou a potřeba vést dialog výtvarného umění s přírodní vědou položily základ jedinečné vizuální senzibilitě v díle Zdeňka Sýkory, jednoho z nejrespektovanějších českých výtvarných umělců.


Místo: Galerie moderního umění v Hradci Králové
V kontextu české výtvarné scény je Zdeněk Sýkora vnímán jako představitel racionálně-konstruktivního umění, jeden z předních průkopníků geometrické abstrakce a typický reprezentant konkrétního umění. Svou uměleckou tvorbou navázal na své významné předchůdce, kteří šířili geometrické a konstruktivistické tendence v první polovině 20. století po celé Evropě a ve Spojených státech amerických (F. Kupka, P. Mondrian, K. Malevič, umělci Bauhausu, M. Bill a jiní). Své vzory spatřoval i mezi českými umělci, u nichž nacházel konstruktivního ducha (A. Slavíček, J. Preisler, B. Kubišta a jiní). Konec II. světové války s sebou přinesl počátek digitálních technologií. Mnozí umělci byli v následujících desetiletích fascinováni novými možnostmi. V logice, matematice a programování spatřovali nové inspirativní síly. Doufali v možnost konstrukce výtvarného umění na základě racionálních pravidel (M. A. C. /Movimento arte concreta, Exat 51, Equipo 57, T 60, Zero). Byl to právě Zdeněk Sýkora, kdo v českém prostředí jako první výtvarný umělec zapojil pro urychlení a zjednodušení své práce počítač. K rozvoji zájmu o abstraktní umění přispěl i v domácím prostředí, když se v roce 1963 stal spoluzakladatelem umělecké skupiny Křižovatka, která byla složena z velmi silných individualit, jimž byly abstraktní projevy blízké. V rámci výstavy je představen reprezentativní výběr z autorova grafického díla z let 1964–2011. Umělcova grafická tvorba byla vždy pevně spjata s jeho stěžejní malířskou činností, ale zároveň poskytovala autorovi prostor pro reflexi realizovaných malířských konceptů a pro vizualizaci v malbě zpracovávaných témat. Vystavený soubor grafických listů zahrnuje obě vrcholná období Sýkorovy tvorby, založená na zcela odlišných principech. Rané grafické práce, Struktury, vznikaly po roce 1964 nejprve technikou linořezu, později jako serigrafie (sítotisk), a byly založeny na kombinatorice obrazového prvku v definované struktuře. Linie, grafické práce z pozdějších let, byly tištěny pouze technikou sítotisku a hlavním principem jejich tvorby se stala náhodnost. Odlišné postupy při tvorbě grafik umožňovaly umělci nezávazně hledat nové vizuální podoby obrazů Osobité dílo Zdeňka Sýkory má logický vývoj a je charakteristické neustálým hledáním autonomního výrazu, formy a metody. Ačkoliv se v rámci objektivizace uměleckého tvůrčího procesu umělec sám snažil eliminovat svůj autorský rukopis, je specifická vizuální podoba Sýkorových děl velmi dobře identifikovatelná. Univerzálním jazykem geometrie promlouvající díla Zdeňka Sýkory žijí své vlastní životy a pro mnohé z nás neustálým zdrojem inspirace a radosti.
Obrázek akce

Poznejte Hradecko!

Odborná veřejnost
Užitečné odkazy
Zpravodaj Hradecka
Galerie

Výkonný výbor Hradecka

 

Základní informace, cíl a zaměření:

Výkonný výbor vznikl s cílem zaštítit partnerskou síť subjektů, které působí v cestovním ruchu na území Hradecka za účelem dosažení co nejlepší koordinace aktivit a rozvíjení spolupráce v cestovním ruchu na území TO Hradecko. Členové výkonného výboru se na svých jednáních vzájemně informují o dění v oblasti a spolupracují na aktivitách, produktech akcích, které jsou v TO Hradecko realizovány. Jednání jsou svolávána min 2x ročně nebo dle potřeby, komunikace probíhá i v rámci individuálních schůzek či emailem.

Výkonný výbor Hradecka je složen ze zástupců partnerské sítě, která vznikla v roce 2010. Jedná se o zástupce významných atraktivit v cestovním ruchu na území Hradecka, zástupce Statutárního města Hradec Králové, zástupce Královéhradeckého kraje, zástupce obcí a mikroregionů, které do území Hradecka spadají. Dle aktuálních potřeb jsou operativně zváni jako hosté zástupci subjektů mající vztah k Destinačnímu managementu Hradecko.

 

Strategické dokumenty

Soubory ke stažení 

Newsletter Královéhradeckého kraje  
 
 
 
 
 
 
 • Královéhradecký kraj
 • Statutární město Hradec Králové
 • Destinační společnosti v Královéhradeckém kraji      
  • Hradecko
  • Český ráj
  • Krkonoše
  • Podkrkonoší
  • Kladské pomezí
  • Orlické hory a Podorlicko
 • Agentura CzechTourism
 • Portál Kudy z nudy
Nepřehlédněte
Mediální partneři
Country rádio
hradeckralove.cz
Partneři
Hradecká kulturní a vzdělávací společnost s.r.o.
Královéhradecký kraj
Statutární město Hradec Králové
KMHK
Orlické hory a Podorlicko
Webarchiv
Zámek Karlova Koruna c Chlumci nad Cidlinou
Archeopark Všestary
Smiřice
Obce památkové zóny 1866
Chlum
Národní památkový ústav
Mikroregion Nechanicko
Nechanice
Podorlický skanzen Krňovice
Revitalizace Kuks
Trutnov
Agentura Foreigners
Festivalpark HK
Cyklisté vítáni
Kudy z nudy
Kultura Hradec
© 2011  |  Turistické informační centrum  |  Gočárova 1225, 500 02 Hradec Králové  |  +420 495 534 485  |  icko@ic-hk.cz
Používáním tohoto webu souhlasíte s ukládáním cookies, nezbytných pro dobré fungování webu.