Hradecko
… správný cíl Vaší cesty!
English
Hradecko
Nacházím se: Domovská stránka > Navštivte... > Piletice

Piletice - Šrámkův statek

Obec Piletice patří mezi městské části Hradce Králové, rozkládá se na jeho severovýchodním cípu. Poloha v bezprostřední blízkosti krajského města je pro obec Piletice velkou výhodou, stává se z ní totiž stále více vyhledávaný turistický cíl, čemuž velmi napomáhá i síť cyklostezek vedoucích na území Hradecka.

Nedílnou součástí Piletic se stal již v roce 1885 Sbor dobrovolných hasičů. Jako většina hasičských sborů u nás i piletický sbor je spojen s kultem sv. Floriána, jež je patronem zedníků, kominíků a samozřejmě i hasičů. Jako takový se sv. Florián objevuje ve štítových výklencích domů na venkově i v městech, na obrázcích malovaných na skle, na zvláštních několikaokých skleničkách zvaných prysky. Se jménem světce jsou spojovány soutěže, pochopitelně se objevuje na hasičských praporech a v další hasičské symbolice jako odznaky sborů, v názvosloví soutěží, jako součást trvalé výzdoby shromažďovacích místností. Symbolika sv. Floriána pronikla celým životem a prací českých hasičů. Piletičtí tudíž nejsou výjimkou.

I když jsou Piletice městskou částí s nejmenším počtem obyvatel, stávají se stále vyhledávanějšími. A na co že tu lákají návštěvníky? Na areál Šrámkova statku. Jde o památkově chráněný areál původní lidové architektury se vzácnými dřevěnými objekty. Prozkoumat můžete ojedinělé dvoupatrové roubené obytné stavení s pozoruhodnou pavlačí z roku 1802, k němuž byla v roce 1814 přistavěna stodola. Vstup do statku umožňuje zděná kamenná trojosá brána z let 1805 - 1814.

Lidový charakter podtrhují pravidelné folklorní slavnosti, výstavy, jarmarky a trhy výrobků lidové tvorby a uměleckých řemesel, festivaly, ale i společenské akce s doprovodným programem folklorního zaměření. Zároveň je tu možné pořádat svatební hostiny, rodinné oslavy a firemní akce. Součástí areálu jsou i výstavní prostory, pobočka Městské knihovny a zkušebny folklorních souborů. V letních měsících se Šrámkův statek stává velmi příjemnou, osvěžující a pro mnohé již pravidelnou zastávkou na cyklotoulkách okolím Hradce Králové, k čemuž stylová hospůdka uvnitř areálu přímo vybízí.

PRAVIDELNÉ AKCE:


FOLKLORNÍ FESTIVAL PARDUBICE – HRADEC KRÁLOVÉ

 • již tradiční setkání všech milovníků a příznivců folklóru, přehlídky a vystoupení zúčastněných souborů na pódiích v Pardubicích a v Hradci Králové

LÉTO NA STATKU

 • pravidelná vystoupení folkových a country kapel

MASOPUST

 • tradiční masopustní rej doprovázený pravou venkovskou zabíjačkou včetně porážky a bourání prasete, obchůzkami masopustních maškar a tanečním rejem v provedení folklorních souborů, ukázkami rukodělných výtvarných technik a smažením tradiční královéhradecké masopustní pochoutky

VÁNOČNÍ TĚŠENÍ aneb Malý advent

 • výstava betlémů, ukázka řebářského umění, pečení chleba a buchtiček máčených v sirobu, ukázky zvykosloví a umění lidové tvorby, vystoupení folklorních souborů, řemeslnický minitrh, občerstvení
(LP)

KONTAKT:

http://www.sramkuvstatek.cz/ ; http://www.adalbertinum.cz/

ŠRÁMKŮV STATEK PILETICE

Piletická 6, Hradec Králové - Piletice
Pronájmy – tel.: 495 512 542, Programové a vzdělávací oddělení – tel.: 495 514 726
 

HOSPŮDKA NA STATKU

Vedoucí provozu David Mareš     
Tel.: 777 334 396
logo - Cykliste vitani web.jpg
Šrámkův statek 01Šrámkův statek 02Šrámkův statek 03

Poznejte Hradecko!

Odborná veřejnost
Užitečné odkazy
Zpravodaj Hradecka
Galerie

Výkonný výbor Hradecka

 

Základní informace, cíl a zaměření:

Výkonný výbor vznikl s cílem zaštítit partnerskou síť subjektů, které působí v cestovním ruchu na území Hradecka za účelem dosažení co nejlepší koordinace aktivit a rozvíjení spolupráce v cestovním ruchu na území TO Hradecko. Členové výkonného výboru se na svých jednáních vzájemně informují o dění v oblasti a spolupracují na aktivitách, produktech akcích, které jsou v TO Hradecko realizovány. Jednání jsou svolávána min 2x ročně nebo dle potřeby, komunikace probíhá i v rámci individuálních schůzek či emailem.

Výkonný výbor Hradecka je složen ze zástupců partnerské sítě, která vznikla v roce 2010. Jedná se o zástupce významných atraktivit v cestovním ruchu na území Hradecka, zástupce Statutárního města Hradec Králové, zástupce Královéhradeckého kraje, zástupce obcí a mikroregionů, které do území Hradecka spadají. Dle aktuálních potřeb jsou operativně zváni jako hosté zástupci subjektů mající vztah k Destinačnímu managementu Hradecko.

 

Strategické dokumenty

Soubory ke stažení 

Newsletter Královéhradeckého kraje  
 
 
 
 
 
 
 • Královéhradecký kraj
 • Statutární město Hradec Králové
 • Destinační společnosti v Královéhradeckém kraji      
  • Hradecko
  • Český ráj
  • Krkonoše
  • Podkrkonoší
  • Kladské pomezí
  • Orlické hory a Podorlicko
 • Agentura CzechTourism
 • Portál Kudy z nudy
Nepřehlédněte
Mediální partneři
Country rádio
hradeckralove.cz
Partneři
Hradecká kulturní a vzdělávací společnost s.r.o.
Královéhradecký kraj
Statutární město Hradec Králové
KMHK
Orlické hory a Podorlicko
Webarchiv
Zámek Karlova Koruna c Chlumci nad Cidlinou
Archeopark Všestary
Smiřice
Obce památkové zóny 1866
Chlum
Národní památkový ústav
Mikroregion Nechanicko
Nechanice
Podorlický skanzen Krňovice
Revitalizace Kuks
Trutnov
Agentura Foreigners
Festivalpark HK
Cyklisté vítáni
Kudy z nudy
Kultura Hradec
© 2011  |  Turistické informační centrum  |  Gočárova 1225, 500 02 Hradec Králové  |  +420 495 534 485  |  icko@ic-hk.cz
Používáním tohoto webu souhlasíte s ukládáním cookies, nezbytných pro dobré fungování webu.