Hradecko
… správný cíl Vaší cesty!
English
Hradecko
Nacházím se: Domovská stránka > Navštivte... > Všestary

Všestary

Všestary
Obec Všestary leží v těsné blízkosti Hradce Králové směrem na Jičín. První písemná zmínka o Všestarech pochází z roku 1360. Základy této obce byly položeny při potoku Melounka, na obchodní stezce spojující Hradec Králové s Hořicemi a Jičínem. Avšak prapůvodní osídlení spadá do daleko hlubší historie. Vzácné nálezy v jednotlivých částech Všestar totiž dokládají osídlení v době prehistorické, kamenné či bronzové. Dnes mají Všestary přes jeden tisíc šest set obyvatel a dělí se hned na několik částí- Bříza, Lípa, Chlum, Rosnice, Rozběřice a Všestary.

K hlavním atraktivitám patří kostel Nejsvětější Trojice ve Všestarech, který byl původně vystavěn ve 14. století, kostel Proměnění Páně na Chlumu rovněž ze 14. století či Žižkův stůl v Rosnicích, což je návrší asi 2 km od Všestar, kde podle legendy při svém tažení Jan Žižka z Trocnova se svým vojskem obědval. Další pamětihodnosti spadající do této oblasti jsou již zmiňovány ve spojení s Chlumem- památníkem bitvy 1866.

Jednou z nejdůležitějších zajímavostí je bezesporu Pravěká vesnička ve Všestarech, tedy expozice Centra experimentální archeologie Filozofické fakulty Univerzity Hradec Králové. Jde o areál pravěkého osídlení, který vznikal výhradně s využitím pravěkých postupů a technologií.

Součástí areálu je archeologická naučná stezka, vedoucí přes významné archeologické lokality v rámci 31,5 km délky. Tato trasa počíná u kamenného mostu v Hradci Králové a vede přes Plotiště nad Labem, Lochenice, Holohlavy a další obce až do Všestar, kde končí v areálu Archeoparku. Archeologická cyklotrasa Vás pak po 12 km provede od návrší starého Hradce Králové přes významné archeologické lokality, jako jsou Svobodné Dvory, Chaloupky, Rosnice a Všestary, do Archeoparku ve Všestarech.
 
Od léta roku 2010 procházel areál výraznou přestavbou a dostavbou. Nový Archeopark pravěku se veřejnosti otevřel na počátku roku 2013.

plan Vsestary
KOMPLETNÍ SOUPIS ZASTÁVEK TRASY
 
A kdo dá před cestou do pravěku raději přednost vodním hrátkám, může navštívit nedaleký krytý bazén ve Všestarech. Bezbariérový komplex zahrnuje plavecký bazén, saunu, odpočívárnu a další doplňkové služby.

PRAVIDELNÉ AKCE:


DNY ŽIVÉ ARCHEOLOGIE

 • Zajímavé prohlídky spojené s ukázkami výroby tradičních předmětů - keramiky, kamenných nástrojů či textilií a s ukázkami pravěkého zemědělství a hospodaření.
(LP)

KONTAKT:

http://www.archeoparkvsestary.cz/ ; http://www.uhk.cz/ff
02foto1foto2plan Vsestaryplanek VsestarySmiřice - objízdná trasa cykloúplný soupis zastávek trasyvestibul tabule 2b plan arealu 190x130 kor2 (1)Všestary 01Všestary 02Všestary 03Všestary 04Všestary 05Všestary 06Všestary 07Všestary 08Všestary 09Všestary 10Všestary 11Všestary 12Všestary 13Všestary 14Všestary 15

Poznejte Hradecko!

Odborná veřejnost
Užitečné odkazy
Zpravodaj Hradecka
Galerie

Výkonný výbor Hradecka

 

Základní informace, cíl a zaměření:

Výkonný výbor vznikl s cílem zaštítit partnerskou síť subjektů, které působí v cestovním ruchu na území Hradecka za účelem dosažení co nejlepší koordinace aktivit a rozvíjení spolupráce v cestovním ruchu na území TO Hradecko. Členové výkonného výboru se na svých jednáních vzájemně informují o dění v oblasti a spolupracují na aktivitách, produktech akcích, které jsou v TO Hradecko realizovány. Jednání jsou svolávána min 2x ročně nebo dle potřeby, komunikace probíhá i v rámci individuálních schůzek či emailem.

Výkonný výbor Hradecka je složen ze zástupců partnerské sítě, která vznikla v roce 2010. Jedná se o zástupce významných atraktivit v cestovním ruchu na území Hradecka, zástupce Statutárního města Hradec Králové, zástupce Královéhradeckého kraje, zástupce obcí a mikroregionů, které do území Hradecka spadají. Dle aktuálních potřeb jsou operativně zváni jako hosté zástupci subjektů mající vztah k Destinačnímu managementu Hradecko.

 

Strategické dokumenty

Soubory ke stažení 

Newsletter Královéhradeckého kraje  
 
 
 
 
 
 
 • Královéhradecký kraj
 • Statutární město Hradec Králové
 • Destinační společnosti v Královéhradeckém kraji      
  • Hradecko
  • Český ráj
  • Krkonoše
  • Podkrkonoší
  • Kladské pomezí
  • Orlické hory a Podorlicko
 • Agentura CzechTourism
 • Portál Kudy z nudy
Nepřehlédněte
Mediální partneři
Country rádio
hradeckralove.cz
Partneři
Hradecká kulturní a vzdělávací společnost s.r.o.
Královéhradecký kraj
Statutární město Hradec Králové
KMHK
Orlické hory a Podorlicko
Webarchiv
Zámek Karlova Koruna c Chlumci nad Cidlinou
Archeopark Všestary
Smiřice
Obce památkové zóny 1866
Chlum
Národní památkový ústav
Mikroregion Nechanicko
Nechanice
Podorlický skanzen Krňovice
Revitalizace Kuks
Trutnov
Agentura Foreigners
Festivalpark HK
Cyklisté vítáni
Kudy z nudy
Kultura Hradec
© 2011  |  Turistické informační centrum  |  Gočárova 1225, 500 02 Hradec Králové  |  +420 495 534 485  |  icko@ic-hk.cz
Používáním tohoto webu souhlasíte s ukládáním cookies, nezbytných pro dobré fungování webu.