Hradecko - Srdce východních Čech
obrázek bez popisu

Hradec Králové

Východočeská metropole

Hradec Králové je zároveň krajským městem a přirozeným centrem turisticky významného území Hradecko. A není se čemu divit. Strategická poloha na soutoku řek Labe a Orlice dala už v 10. století vzniknout slovanskému hradišti, které se postupně vyvíjelo v město. A ne v město ledajaké - Hradec Králové se postupně stal věnným městem českých královen, Salónem republiky a v současnosti také „Obcí přátelskou rodině“.

Pro malé i velké

Chcete vyrazit na výlet i s vašimi prťátky? Nevíte kam?

Město nabízí mnoho otevřených hřišť a parků, kde je možné mohou děti dovádět a rodiče si v klidu odpočinout. Před Novákovými garážemi je dětská železnice, v nově rekonstruovaných Šimkových sadech je velký prostor pro dětské hry, dětské hřiště i příjmená kavárna v blízkosti jezírek. Pro malé turisty je připraveno pohádkové putování za vodníky a vílami v hradeckých lesích nebo Planetární stezka pod hvězdárnou pro ty větší zvídavější.

Celý rok se pravidelně pořádají akce pro děti - Nábřeží paromilů, Den rodiny v krásných Jiráskových sadech a mnoho dalších.

https://youtu.be/sVUXxOw3Wt8

Historie sahající ke Karlu IV.

obrázek bez popisu

Historie Hradce je vskutku bohatá a velmi rozmanitá. První písemná zmínka o městě pochází z listiny krále Přemysla Otakara I. z roku 1225, a patří tak k nejstarším městům v Čechách. Počátek 14. století byl pro Hradec Králové velmi důležitým obdobím – stal se královským věnným městem a za své sídlo si ho vybrala například Eliška Rejčka či Eliška Pomořanská. A právě Eliška Rejčka se postarala o vznik takových skvostů, jako je například katedrála sv. Ducha na Velkém náměstí. 16. století patřilo renesanci, kterou nám připomíná sousední zvonice Bílá věž, jež se stala jednou z největších dominant Hradce Králové. Doba barokní pak zanechala takové skvosty, jakými jsou například barevné kanovnické domy na Velkém náměstí či Biskupská rezidence.

Od vojenské pevnosti k unikátní architektuře

obrázek bez popisu

Rovněž se dostalo do válečného vlivu Švédů, díky kterým bylo zničeno mnoho uměleckých a stavebních památek. V době vlády Marie Terezie a Josefa II. bylo město vzhledem ke své strategické poloze přestavěno na vojenskou pevnost, z jejichž pout se město vymanilo až na konci 19. století. Zrušení pevnostního velitelství jako kdyby městu vdechlo nový život. Následovalo bourání hradeb a povolání nejlepších architektů, za všechny jmenujme Jana Kotěru a jeho žáka Josefa Gočára, kteří se na současné tváři města podíleli velmi výrazně. Hradec Králové se začal naplno rozvíjet, a to nejen v oblasti architektonické, ale i hospodářské, politické a umělecké, za což byl počátkem 20. století oceněn přízviskem Salón republiky.

Hradec Králové je městem, kde to žije...

obrázek bez popisu

Nejen architekturou zajímavý je Hradec. Město pravidelně ožívá mnohými kulturními akcemi jako je například Divadlo evropských regionů, letecká show CIAF či stále rostoucí množství hudebních festivalů. I pro milovníky sportu je tu samozřejmě nesčetně možností, stejně tak otevřené je město i pro studenty- neustále se rozrůstající Univerzita Hradec Králové či fakulty Univerzity Karlovy tvoří dokonalé zázemí domácím i zahraničním studentům.

Hradec Králové je skutečně velmi rozmanité město s přátelskou atmosférou, která návštěvníka doslova pohltí.

Ráj cyklistů

obrázek bez popisu

Rovinatý terén Hradecka je ideálním místem pro cyklistiku a podobnou turistiku.

Z tras v městských lesích vhodných pro rodinnou projížďku je to např. trasa Výskyt (22 km - nenáročná, vhodná i pro silniční kola), kde je hlavním cílem restaurace na Kolibě či ranč v Bělečku. Zkusit můžete rovněž trasu Šanovec (23 km - středně náročná, vhodná pro treková kola), která vede přes Stříbrný rybník přes Běleč nad Orlicí až na Nový Hradec Králové. Pokud si přecijen chcete vybrat vhodnou trasu sami, pak je tu pro vás ke stažení čerstvě aktualizovaná mapa městských lesů, která nabízí nejen cyklotrasy, ale i naučné stezky, hipostezky a mnohé další. Vyberte si!

K častým cyklistickým cílům v okolí patří bezesporu památník bitvy 1866 na Chlumu, zámek Hrádek u Nechanic či hrad Kunětická hora.

A aby při cyklotoulkách nedošly síly, je potřeba zastavit se na Šrámkově statku v Pileticích, kde vás uvítá malebná cyklohospůdka. Areál Šrámkova statku patří k místům, která obstála v certifikaci Cyklisté vítáni, proto mějte na paměti, že se tu o vás opravdu dobře postarají.