Hradecko - Srdce východních Čech
obrázek bez popisu

lidová architektura

Podorlický skanzen Krňovice

Místo, které vám dodá pocit, že doba Barunky Panklové ještě není zapomenutá. Díky originálnímu ubytování přímo v areálu můžete obdivovat lidová stavení bez omezení a v klidu hloubat nad tím, k čemu se asi ty podivné nástroje uvnitř chaloupek používaly.

Aby byly stavby opravdu věrné, jsou postaveny z hmot pro tento kraj typických- ze dřeva, z opuky a z cihel. V areálu skanzenu je tak k vidění  celá řada lidových stavení, ale především dřina, srdce a snaha udržet tento pro poklad pro další generace. 

KONTAKT:

Podorlický skanzen Krňovice
503 46 Třebechovice pod Orebem

www.krnovice.cz

Šrámkův statek Piletice

Areál Šrámkova statku je památkově chráněný areál původní lidové architektury se vzácnými dřevěnými objekty. Prozkoumat můžete ojedinělé dvoupatrové roubené obytné stavení s pozoruhodnou pavlačí z roku 1802, k němuž byla v roce 1814 přistavěna stodola. 

Vyrazit sem můžete nejen za architekturou, ale také na folkloristické slavnosti, výstavy, jarmarky a trhy výrobků lidové tvorby a uměleckých řemesel, folkové koncerty a festivaly. 

Cyklonadšence pak jistě potěší stylový hospůdka, která nabídne občerstvení v netradičním roubeném prostředí. 

KONTAKT:

Šrámkův statek Piletice
503 41 Hradec Králové

sramkuvstatek.cz

Památník Václava Hanky

Pojem Rukopis královédvorský slyšel ve škole snad každý. Že ho ale nalezl významný český vlastenec, básník a bohemista Václav Hanka, na to už si vzpomene málokdo. V Hořiněvsi si ho můžete připomenout, a to přímo v jeho rodném domě.

KONTAKT:

Rodný dům Václava Hanky
503 06 Hořiněves

www.horineves.cz

Kostel sv. Mikuláše

Roubený kostelík připomínající pohádkové kulisy toho má za sebou tolik, že se vám jistojistě vyplatí absolvovat jednu z prohlídek. Jen tak si uděláte obrázek o tom, proč, kdy a jak se pro města netradiční architektura ocitla v samotném centru tehdejšího Salonu republiky. 

Kostel sv. Mikuláše najdete v Jiráskových sadech, v blízkosti magického soutoku řek Labe a Orlice.

KONTAKT:

Kostel sv. Mikuláše

  • Jiráskovy sady, 500 03 Hradec Králové

www.kostelsvatehomikulase.cz

foto Zdeněk Puš
foto Zdeněk Puš
foto Robert Průcha
foto Robert Průcha