Hradecko - Srdce východních Čech
obrázek bez popisu

rodinné pivovary

Najděte si na Hradecku svůj chmelový list!

Hradecko je známo především jako oblast cyklistů a milovníků historie. Jako ráj pivařů ale zatím příliš známé není. Pojďme to napravit!

Slávu velkých českých pivovarů necháme jiným regionům, tomu našemu patří jiné bohatství. Bohatství v podobě malých, často rodinných pivovarů. Protože co je malé, to je hezké. A v tomto případě je to i dobré!

Libo-li Ovečku, Carský kvas nebo třeba Venouška? Světlé, tmavé nebo třeba zelené? Poznávat a ochutnávat můžete piva rozličných chutí, barev i názvů a ať už se rozhodnete pro jakékoli, můžete si být jisti, že jde originální a s láskou dělaná piva. V některých pivovarech můžete piva pouze zakoupit a hrdě si je odvézt domů jako originální suvenýr, v některých se naopak můžete rozsedět a k orosené sklenici se zlatavým mokem si přiobjednat nějakou tu dobrotu na skus.

A teď to nejlepší - zmapujte všechny pivovary na Hradecku, zaneste do mapy a vytvořte si tak svůj vlastní chmelový list.


Pivovar Beránek

Pivovar sídlí v kulturní památce Harrachovského Špejcharu z roku 1732, což mu dodává na tajemnosti. Ochutnáte tu nejen spodně kvašené pivo pojmenované po beránčí rodině – Jehně, Ovečka, Beran a Černá ovce, ale také skvělou kuchyni zdejší restaurace. Tady si také můžete všechna zdejší piva zakoupit i domů v lahvích, soudkách nebo dárkových balení. Po domluvě jsou možné i exkurze.

KONTAKT:

Zámecká (parc. č.3/11), Stěžery
http://www.pivovarberanek.cz/

Hradecký Klenot

Pivovar se nachází v historickém centru města Hradce Králové ve sklepích tří sousedních domů na Velkém náměstí. V jednom z nich, právovárečném, vznikl v roce 2017 moderní pivovar, který nabízí až 10 druhů piv. V nabídce jsou klasické ležáky, svrchně kvašená piva a speciály v klasickém i dárkovém balení. Na čepu v Hradci Králové se objevují hned v několika podnicích. Pokud si chcete užít vůni pivovaru a originalitu prostor osobně, využijte možnosti návštěvy pivovarské Pivnice, prohlídek či uspořádání firemních akcí s degustací.

Pivo Hradecký Klenot je nositelem označení Regionální produkt Hradecko!

KONTAKT:

Velké náměstí 25-27, 500 01 Hradec Králové
hradeckyklenot.cz


Minipivovar Krodo

Malý rodinný pivovar nesoucí název po keltském bohu hojnosti a blahobytu KRODO, vznikl pro potěšení rodinných příslušníků a přátel v roce 2018. Od roku 2020 se specializuje na svrchně kvašená piva s doplněním spodně kvašených. Pivo si tu můžete zakoupit osobně nebo v e-shopu.

KONTAKT:

Jiří Hradecký
Mokrovousy 111, 503 15 Nechanice
www.krodo.cz 

Pivovar U Hušků

Bělečské pivo je pro spoustu lidí tradiční záležitost. Od roku 1993 se tu vaří v nezměnění podobě až dodnes. Pivo je vařeno dvourmutovým způsobem a je nefiltrované. A jak se zdejší piva jmenují? Mají tak trochu pohádková jména - Car, Carevna a Včelka. Oceníte tu velkou a příjemnou zahrádku s tradiční kuchyní zdejšího hostince.

KONTAKT:

Běleč nad Orlicí 58
www.pivovaruhusku.cz

Rodinný pivovar 713

Malý rodinný pivovar uvařil své první pivo v roce 2015. Od té doby ušel dlouhou cestu a nyní v jeho nabídce najdete světlá i tmavá, spodně i svrchně kvašená piva rozmanitých pivních stylů. Stálou nabídku v podobě světlého ležáku Královna Eliška a žitného ležáku Venoušek doplňuje Královéhradecký LEV, Eliščin granát, sezónní Red Ale, pale ale Kamarád a další příležitostně vařená piva. Vyrábí se zde i oficiální pivo pro Univerzitu Hradec Králové s názvem UHK Mech. Ochutnat zdejší čepované pivo můžete v hospůdce otevřené dvakrát týdně, vyzvednout lahve a sudy lze, po telefonické domluvě, prakticky kdykoliv.


KONTAKT:

Albertova 713/21, 500 02 Hradec Králové
www.hradeckepivo.cz

Pivovar Nový Bydžov

Rodinný pivovar, který chce navázat na dlouholetou a bohatou pivovarskou tradici v Novém Bydžově je zatím „pivovarem létajícím“ a jeho cílem je vařit pivo ve vlastním objektu přímo v Novém Bydžově. Od první myšlenky na založení pivovaru uběhlo sotva půl roku a na světě byla první várka. Na Šlapáka, Študáka nebo Bydžov, zdejší piva, narazíte na různých místech nejen v Novém Bydžově. Jejich přehled najdete na webu pivovaru.

KONTAKT:

DOPEX Trade s.r.o.
Zábědov 102, 504 01 Nový Bydžov
pivovarbydzov.cz

Minipivovar U Vacků

Malý rodinný pivovar byl vybudován ve sklepích, kde za první republiky zrálo maso vyhlášeného řeznictví. Pivo je vyráběno tradičním řemeslným způsobem s velkým podílem ruční práce. Kvasí v otevřených kádích, ručně se sype našrotovaný slad do varny, ručně se sbírá deka (pěna s odumřelými kvasinkami). Ručně se i etiketuje, vyplachují se lahve a stáčí pivo do lahví. Pivo ochutnáte ve zdejší pivnici a pokud jste cestou příliš znavení, můžete tu i přespat v penzionu. Možné jsou prohlídky pivovaru pro organizované skupiny.

KONTAKT:

Klicperova 52, 503 51 Chlumec nad Cidlinou
www.uvacku.cz

Pivovar Na Statku

Malý pivovar, který vznikl na okraji obce Radíkovice byl zprovozněn v polovině roku 2023. Manželé Krausovi předělali zanedbaný objekt bývalého statku v útulnou oázu klidu. Výzdobu tvoří předměty denní potřeby užívané ve vesnických staveních. Je možné zde pořádat menší svatby, či jiné skupinové akce. K dispozici je na objednávku i občerstvení a ubytování. Piva uvařená v pivovaru nemohla dostat jiná jména než Děvečka, Selka či Čeledín, ale připravují se tu i speciály. Vaří se dekokčně na dva rmuty s následným spodním kvašením. Pivo je nefiltrované a nepasterované. Kromě pivovaru ho můžete ochutnat také v hospodě Stodola Radíkovice. Po předchozí domluvě jsou možné prohlídky pivovaru.

KONTAKT:

Radíkovice 12, 503 27 Radíkovice

Pivovar Lindr

Po náročné rekonstrukci zchátralé budovy ve Mžanech vznikl areál, který je opravdovou poctou dobrému českému pivu. Vyrábí se zde tradičním a šetrným způsobem, spodním kvašením, piva jsou nefiltrovaná a nepasterovaná. Jejich jména Mžaňák, Dubák, Lhoťák a Šípek vyjadřují hrdost na svou obec. Chtějí tak přispět k zachování pevného venkovského pouta, jehož součástí je i vzájemná lidská pomoc a dobré vztahy mezi obyvateli. V současné době si piva můžete zakoupit u pivovarských dveří, a to od pondělí do pátku od 7:00 do 15:30 hodin.


KONTAKT:

Mžany 21
www.lindr-pivovar.cz

Minipivovar Kubík

Pivovar Kubík z Hradce Králové je nenápadný minipivovar, který sice vaří pravidelně pouze dvě piva (výčepní Kohout 10% a světlý ležák Kluk 12%). Ty příležitostně ještě doplňuje Hvězdář 14% a Granát 13%. Všechna jsou ale vynikající. Pivovar je bez vlastního prodeje, pivo dodává do restaurace U kohouta a do Pivotéky ve Stromovce.


KONTAKT:

Profesora Smotlachy 1275/34, 500 08 Hradec Králové

Doporučené pivní pointy

Pivotéka PivoŇka

Wonkova 385, 500 02 Hradec Králové 
www.pivonka-hk.cz

Skvělá prodejna piv, kde najdete i produkci pivovarů z Hradecka.


Pivní lednice

Lhota pod Libčany 16 
pivnilednice.cz

Prodejna, kde si doplníte znalosti (a hlavně chutě) z mnoha malých českých pivovarů.