Hradecko - Srdce východních Čech
obrázek bez popisu

Infocentrum Obnovitelné zdroje

Informační centrum je umístěno v secesní budově malé vodní elektrárny Hučák v Hradci Králové. Představí vám principy a možnosti využití energetických zdrojů založených na využití síly vody, větru, slunce a biomasy a mnoho dalšího

V kinosále na Vás čeká krátký tématický film promítaný na 12 m široké plátno.

Obnovitelné zdroje využívá člověk odnepaměti - milovníci historie ocení vzácné historické stroje a modely - například historický větrný mlýn, větrné čerpadlo, historické turbíny Francisova a Peltonova a další.

Moderní využití obnovitelných zdrojů přiblíží skutečný solární panel natáčející se za sluncem jako slunečnice. V řezu můžete studovat uspořádání a funkci reálného kotle na biomasu. V podzemí expozice odhalíte tepelné čerpadlo, které celý objekt zásobuje teplem.

Děti si v informačním centru pohrají s plachetnicemi a solárními autíčky, mohou obdivovat dřevěné kolo na svrchní vodu, autentický model moderní větrné elektrárny i skutečnou mnohatunovou vodní turbínu na nádvoří. Počítačové hry prověří jejich znalost energetických rostlin i zručnost při stavbě přehradní hráze. Bez obav je můžete nechat zkusit vyvolat tornádo - Informační centrum nabízí první fungující model větrného tornáda v České republice!

První patro informačního centra tvoří naučná interaktivní expozice se spoustou informací, dat a obrázků. Představí vám vlastnosti a využití nejen větrné, vodní, sluneční energie a energie biomasy, ale i méně známou geotermální energii. Součástí expozice je i ukázka historického zařízení rozvodny, která dříve zaujímala prostory dnešního informačního centra.

Pro školní výpravy je připravena laboratoř a malá učebna - nabízejí techniku pro doplnění výkladu či pomůcky pro experimenty s obnovitelnými zdroji, včetně návodů.

Po dohodě je možné navštívit i stoletou a dodnes funkční malou vodní elektrárnu Hučák ve stejné budově.

Nezapomněli jsme ani na prostor na dočasné tématické výstavy, odpočinkovou zónu a občerstvení.

  • Kategorie památky