Hradecko - Srdce východních Čech
obrázek bez popisu

Máme rádi zvířata

Jedna z teorií praví, že člověk pochází z opice. Ať je tomu tak či nikoliv, blízkost lidský svět je s tím zvířecím prolnutý. To je nepopiratelný fakt. 

Hradecko je území přátelské zvířatům. Funguje tu řada subjektů, které se snaží o jejich prosperitu, bezpečí či záchranu jistých druhů. Edukativní složka této činnosti je velmi přínosná!BIOPARK ŠTÍT

Spolek založený za účelem: Ochrany zvířat v lidské péči, podpory chovatelství, pomoci zvířatům v nouzi. Vzdělávání a poradenská činnost v oblasti životního prostředí a ochrany přírody.

Biopark Štít je soukromé chovatelské zařízení pro chov exotických i domácích zvířat ohrožených vyhynutím. Papoušci v rekonvalescenci jezdí do Bioparku každé léto na dlouhodobý ozdravný letní tábor.  Domov zde našli primáti, ptáci, plazi, koně, šelmy, ovce a další ohrožená zvířata. Přijeďte se podívat na lvy, tygry, pumy, kočkodany, lemury, makaky, drápkaté opičky, papoušky, pštrosy, hady, želvy a mnoho dalších. Nebudete litovat!

A stejně jako biopark pomáhá zvířatům, vy můžete pomoci bioparku. Adoptujte si zvířátko nebo ho třeba pozvěte na oběd – samozřejmě virtuálně, o postel či talíř se s ním dělit nemusíte.

https://spolecnostlaguna.cz/cs/bioparkstit
ZOOPARK STĚŽERY


Rodinný zoopark se chovem zvířat zabývá už přes 25 let a za tu dobu neuvěřitelně rozkvetl. Můžete si prohlédnout surikaty, lemury, klokana, velbloudy, zebry či poníky, dikobraza, pumu, želvy a mnoho dalších zvířat.

A za drobnou úplatu je můžete i nakrmit z připravených sáčků, což je obzvlášť pro děti zajímavý zážitek. Však kdy se vám poštěstí pohostit Shakiru? Nebojte, nejde o onu zpěvačku, ale o nádhernou bílou velbloudici. Ačkoliv zoopark není
z největších, počítejte s tím, že za hodinu odsud rozhodně neodejdete. 

Dobrý pocit vám jistě zajistí i pozvání na virtuální oběd, na který čekají pumy, tapír a další zvířecí kamarádi.

www.zoostezery.czPŘÍRODOVĚDNÉ CENTRUM

Přírodovědné centrum je ojedinělou trvalou expozicí exotických živočichů hojně využívanou dětmi a mládeží města při zájmové činnosti i ve výchovně-vzdělávacím procesu.

Vzniku Přírodovědného centra předcházela dlouhodobá činnost přírodovědného oddílu Rosničky. Již v roce 1985 vybudoval tento kroužek první terárium, akvárium a akvaterárium v učebně přírodopisu. V současné době je v centru chováno více než 135 druhů zvířat.

Poprvé bylo Přírodovědné centrum veřejnosti otevřeno v roce 1995. Znovuotevření, po nezbytné rekonstrukci, se dočkalo 1. března 2003. Provozováno je ve vzájemné spolupráci ZŠ Bezručova ul. 1468 a pobočného spolku Základní článek asociace Brontosaura - QUITO. Cílem existence je rozšiřování povědomí o přírodě, vzdělávání v oblasti EVVO a praktická ochrana živočišných druhů.

www.prirodovednecentrumhk.czOBORY V MĚSTSKÝCH LESÍCH


Městské lesy Hradec Králové nabízejí zábavu pro všechny věkové kategorie. Co se zvířecích obyvatel týče, je vskutku na co se těšit!

Kraj lesů u obce Hoděšovice patří oboře jelena lesního. Na břehu rybníčka Na Olšině stojí kryté pozorovatelny, ze kterých lze sledovat jeleny sika Dybowského. Nedaleko lesní cesty Hradečnice směrem na Bělečko se pak nachází ohrada s daňky a muflony a sousední malá ohrada s divokými prasaty. Také zde můžete z krytých pozorovatelen obdivovat rytíře našich lesů Boba a Pepinu, a to při odpočinku, shánění potravy či hrách. Můžete jim přinést i něco dobrého na zub – nejvíce je potěšíte suchým rohlíkem.

www.mestske-lesy.cz