Městem i okolo, sedněte na kolo
MĚSTEM
Hradec Králové je obecně známý jako město cyklistů, někdy se mu díky tomu přezdívá "malý Amsterodam".
Výhodou je rovinatý terén, dobré klimatické podmínky, tradice spojená s ohleduplností vůči cyklistům a zejména nadčasově založený radiálně okružní dopravní systém města, jehož silniční okruh a významné radiální komunikace jsou téměř po celém svém obvodu doplněny stezkou pro cyklisty a chodce.
V současné době se na území města nachází přibližně 79 km cyklistických komunikací. Jedná o oficiálně stanovené cyklistické komunikace s dopravním značením, dále doplněné o komunikace pro cyklisty vhodné – tj. s jistou mírou bezpečnosti, omezeným provozem aut, apod. (např. lesní a parkové cesty, koruny hrází, ...).
Díky kvalitnímu značení jde o relativně bezpečné sdílení dopravního prostoru s dalšími účastníky a efektivní hospodaření s prostorem komuniace.
Cyklověž
Již v roce 2013 se v Hradci objevila první unikátní parkovací věž, která pojme až 116 jízdních kol. Šlo o dosud jediný a průkopnický projekt, který v Česku vznikl ve spolupráci města Hradec Králové a soukromého investora.
- ochrání před krádeží kol, případně jejich částí a dalšího vybavení
- ochrání před nepřízní počasí
- zajistí volné místo k zaparkování
Automatická kolárna je dále doplněna o veřejnou pumpu. Vedle cyklomapy ve vchodu kolárny je to další díl podpory cyklodopravy ve městě.
V současné době můžete takto bezpečně zaparkovat svoje kolo před OC Futurum na Moravském Předměstí.
Sdílená kola
Být mobilní a zároveň udělat něco pro své zdraví jsou dvě úžasné věci, které můžete spojit právě díky nextbike. Vystupte ze své komfortní zóny a projeďte se zítra třeba do práce nebo do školy.
Zapojte se i vy a nasedněte častěji na kola, než do aut či jiných prostředků hromadné dopravy, které nám denně snižují kvalitu životního prostředí.
V Hradci Králové máte možnost využít více jak 40 strategicky rozmístěných virtuálních stanic. Počet stanic je kvůli vašemu pohodlí stanoveNo tak, aby byla kola dosažitelná opravdu pro všechny.
ZELENÝ OKRUH
Okruh pro 21. století, pro pěší a cyklisty, ale i pro vše živé a nemotorizované … ZDE (vyznačeno světlezelenou plnou čárou se vzorem)
O vytvoření okruhu se zasloužilo nejen město Hradec Králové, ale zejména Městské lesy Hradec Králové a.s. a občanské sdružení Civitas per Populi. Autorem návrhu „zeleného“ okruhu je Ing. arch. Pavel Zadrobílek z atelieru Žárovka architekti.
Zelený okruh se skládá ze dvou částí:
- VNĚJŠÍHO OKRUHU - souvislý pás zeleně, propojující stávající stabilní lesní plochy i drobnější lesíky či skupiny stromů. Ten je tvořen mimo jiné hradeckými městskými lesy.
- RADIÁLNÍCH PÁSŮ - pásy v území s převahou přírodních prvků, lesoparkové plochy, vybavené vhodnou cykloturistickou infrastrukturou s návazností sportoviště a rekreační plochy. Pásy pronikají ve své přírodní podobě co nejhlouběji do zastavěného území a nenásilně propojují město s příměstskou krajinou.
Šest funkcí Zeleného okruhu:
- ÚZEMNÍ SYSTÉM EKOLOGICKÉ STABILITY
Zelený okruh vytváří zcela jednoznačné a kvalitně rozvržené biopásy, které propojují všechny vnější biokoridory v krajině okolo města. Trasa je vedena převážně volnou krajinou a zajistí útočiště pro polní a lesní zvěř pohybující se v příměstské krajině. - RETENČNÍ PROSTOR POVRCHOVÉ VODY
Zelený okruh leží na rozmezí města a volné krajiny a doprovází vodní toky, snížená či jinak obtížně zastavitelná místa. Je ideálním místem pro zachycení a zadržení povrchových vod. Funkčnost se posílí výsadbou společenstev luhů se schopností udržet mikroklima. - HLUKOVÁ BARIÉRA
Terénní úpravy - modelování spolu s výsadbou zeleně zmírní vlivy dopravních staveb (zejména dálnice D11) na venkovskou krajinu a ochrání krajinný ráz. - KVALITA VZDUCHU
Proudění vzduchu nad volnou krajinou bude na hranici města obohaceno silicemi a vlhkem z korun stromů. Rovněž prach z polí i silnic bude účinně zadržován souvislou hradbou olistěných dřevin. - REKREAČNÍ TRASA
Okružní trasa v celkové délce 41 km doplní a propojí 9 radiálních cykloturistických tras o délkách 3,5 až 6 km. Celek vytvoří unikátní, variantní cykloturistickou, běžeckou a běžkařskou síť pro krátkodobou rekreaci, dostupnou bez použití auta z každého místa ve městě i z příměstských obcí. - ZVÝŠENÍ KVALITY PROSTŘEDÍ
Celek zeleného okruhu prorostlý do organismu města pomůže odstranit nedostatky městské zástavby, a to v podobě chybějící vazby na přírodní zeleň a volnou krajinu a také stírá rozdíly v dostupnosti přírodních prvků mezi jednotlivými obytnými čtvrtěmi.
HRADECKEM
Archeocyklotrasa
Jednou z hlavních atraktivit Hradecka je Archeopark pravěku ve Všestarech, ale významné archeologické lokality jsou i na dalších místech Hradecka. Můžete je poznat v rámci naučné archeocyklotrasy.
Začátek trasy je v Hradci Králové u zimního stadionu a konec na nádraží ve Smiřicích. Trasa má 25 km a lze ji absolvovat i v protisměru. Dále je možné se z ní napojit na Labskou cyklotrasu a dokončit tak celý okruh.
Na trase naleznete 14 infotabulí s mapkami, rekonstrukcemi a artefakty ve významných archeologických lokalitách Hradecka.
Naučné stezky Chlum 1866
Návrší Chlum a jeho okolí se stalo 3. 7. 1866 místem jedné z největších bitev 19. století v Evropě.
Terén oblasti památkové zóny umožňuje i velmi dobrý a poměrně snadný pohyb na kolech. Každým okruhem vás provedou informační tabule, které vás seznámí se zajímavými místy a okolnostmi bitvy i s pomníky a památníky, které vznikly jako vzpomínka na ty, kteří zde položili své životy.
LABSKÁ STEZKA
Labská stezka - 1270 km komfortního cyklistického putování mezi pramenem Labe a Severním mořem.
Nechte se svést k neobyčejnému cykloturistickému putování podél řeky Labe. Labská stezka patří k nejpůvabnějším a nejrozmanitějším dálkovým cyklotrasám v Evropě. Od Severního moře přes Labské pískovce až do Polabí vás čeká 1.270 km rozmanité a nedotčené přírody labských lužních lesů. Vydejte se s námi podél jedné z nejkrásnějších evropských řek a objevte bránu do Čech i největší český soutok!
Labská stezka vás nebude nudit, středověká města i táhlé roviny se vystřídají se skalnatými pískovcovými a čedičovými srázy. Poznáte historii, architekturu i přírodu v jedinečném spojení. Navštivte historická sídla, vojenské pevnosti i romantické zámky, vyzkoušejte tradiční řemesla, svezte se vlakem, lodí či přívozem.
370 km Labské stezky je v Česku značeno jako národní cyklotrasa CT 2 z Vrchlabí do Dolního Žlebu a částečně je proznačena i česko-německým logem.
Značení této dálkové cyklotrasy jako evropské trasy EuroVelo 7 – Sluneční trasa (z Prahy na hranice ČR u Hřenska) a EuroVelo 4 (v úseku lázně Toušeň – Kolín) se připravuje. V Německu je Labská stezka značena německou verzí loga Labská stezka (Elberadweg). Povrch Labské stezky je většinou snadno sjízdný a asfaltový, v posledních letech byly vybudovány desítky kilometrů v bezpečném režimu cyklostezky, kam mají přístup pouze nemotorová vozidla.