Hradecko - Srdce východních Čech
obrázek bez popisu

Rozárium Kukleny

Jediné mezinárodní soutěžní rozárium v ČR je určeno k hodnocení a oceňování nových kultivarů růží podle přesných kritérií pěstitelských i estetických. Je důležitou součástí evropské sítě soutěžních rozárií, nachází se na západním okraji Hradec králové. Rozárium bylo založeno roku 1972, má plochu asi 2.500 m2 a trojúhelníkový půdorys. První mezinárodní soutěžní hodnocení se v tomto rozáriu konalo v roce 1975. Nejvyšší ocenění, kterým je Zlatá růže města Hradce Králové, je udělováno v každém roce jen jediné odrůdě. 

Záhonové růže jsou vysázeny v počtu 5 ks ve čtvercových plochách, odrůdy sadové a pnoucí po třech kusech k konstrukcí. Hodnocení trvá dva až tři roky, průběžně nastává obměna růží novými kultivary. Pěstováno je asi 220 kultivarů v počtu přibližně 1.000 keřů růží.

Rosárium bývá veřejnosti bezplatně otevřeno o víkendu v červnu, v období prvního květení růží. 

Organizačně rozárium spravuje hradecký odbor Rosa klubu ČR ve spolupráci s magistrátem města Hradce Králové a jeho organizací Technické služby. Rosa klub ČR je specializovaná organizace, která sdružuje milovníky růží v České republice a svojí činností se snaží přispět k rozvoji růžařství, je členem Světové federace růžařských společností (World Federation of Rose Societies, WFRS).

  • Kategorie památky
  • Typ výletu ... další zajímavá místa
  • adresa Pardubická , Hradec Králové