Hradecko - Srdce východních Čech
obrázek bez popisu

Listopad v Muzeu

Akce v MVČ HK v listopadu 2023

Provozní doba:

Muzeum východních Čech v Hradci Králové, Eliščino nábřeží
Pondělí: ZAVŘENO

Úterý až neděle 10.00 - 18.00 hodin

* Každou poslední středu v měsíci 10.00 - 20.00 hodin
* Každou první středu v měsíci je vstup do muzea zdarma

* 17. listopadu 2023 máme otevřeno.

Muzeum války 1866

Muzeum je uzavřeno do července 2026 z důvodu rekonstrukce stálé expozice.

Knihovna Muzea východních Čech v Hradci Králové

Gayerova kasárna, Opletalova 334, 500 03 Hradec Králové, tel.: +420 tel.: 495 534 798,

e-mail: knihovna@muzeumhk.cz

Provozní doba:

PO a ST 9-12 13-17

* Od 30. října do 3. listopadu 2023 bude knihovna mimořádně uzavřena.

VÝSTAVY

Od 10. listopadu 2023 do 3. března 2024

KOUZLO HRAČEK

Nostalgická výstava hraček ze soukromé sbírky Věry Dvořáčkové potěší nejen děti, ale i dospělé, kteří jistě rádi zavzpomínají, s čím si jako malí hráli. Většina hraček totiž pochází převážně z 2. poloviny 20. století. Návštěvníci se seznámí s panenkami, plyšovými, plastovými, kovovými i dřevěnými hračkami. Výstava připomene také dětskou literaturu.

Od 5. října do 28. ledna 2024

HOUBY 100x JINAK

Výstava umístěná v původních kotěrovských vitrínách ukazuje houby jako muzejní exponát, učební pomůcku, výtvarné dílo, objekt vědeckého zkoumání, ale i běžně používané předměty. Návštěvníci se seznámí s jednotlivými částmi houby, různorodostí plodnic, s jedovatými houbami nebo s mýty a zajímavostmi o houbách. Mykologická sbírka našeho muzea patří mezi pět největších v České republice, výstava vám představí, jak vypadají herbářové položky, jaké údaje jsou na etiketách (tedy schedách), nebo k čemu jsou dobré výtrusy hub.

Prodlouženo do 31. prosince 2023

MĚNÍCÍ SE SVĚT – poslední lovci a první zemědělci (nejen) ve východních Čechách

Přibližně před 7500 lety na našem území končila éra lovců a sběračů, kterou označujeme slovem mezolit, a začalo období zemědělců neboli neolit. Jak moc se oba tyto světy odlišovaly? A co se vlastně stalo s původními lovci poté, co na naše území dorazili zemědělci? Výstava sezóny na tyto otázky odpoví. A ačkoli je zaměřena zejména na náš region, bude představena i řada zajímavých nálezů z dalších míst v Evropě.

Do 21. dubna 2024

JAN ŽIŽKA - HUSITÉ VE VÝCHODNÍCH ČECHÁCH

Nová výstava seznámí širokou veřejnost s počátky a průběhem husitské revoluce v oblasti východních Čech. Vedle časové linky sledující historický vývoj bude velká pozornost věnována rovněž dokladům každodennosti, tedy vybavení domácnosti i průniku husitských idejí do výtvarné kultury, například prostřednictvím výjevů na kamnových kachlích. Stranou samozřejmě nezůstane ani tehdejší vojenství. Nedílnou část výstavy tvoří také vybraná výtvarná díla - sochy, obrazy, grafika a jiné, která odrážejí pohled umělců 19. až 20. století na husitskou dobu. Své sbírkové předměty poskytla řada významných institucí.

EXPOZICE

CESTY MĚSTA

Stálá expozice provází historií města od pravěku až po období první republiky.
V první části nazvané K městu českých královen se návštěvník dozví, jak vypadal středověký Hradec Králové a jak žilo jeho obyvatelstvo. Nechybí zde ani multimediální prvky jako interaktivní středověký model města a multifunkční písařský pult. V dalším sále nazvaném
K pevnosti se návštěvník ocitne „na skok“ v období třicetileté války a následně může pokračovat vstupní bránou do královéhradecké barokní pevnosti. Zde je díky dotykovým obrazovkám interaktivně zpřístupněn její historický model. V části K salonu republiky se lze dozvědět, jak probíhalo bourání pevnostních hradeb a jaký architektonický rozkvět následně město zažilo. Součástí je i projekce o vývoji Hradce Králové, kde jsou ke zhlédnutí 3D modely nejatraktivnějších budov ve městě. Poslední část expozice má navodit atmosféru první republiky. Příchozí mohou navštívit koloniál i módní salón nebo si zajít do kina.

MUZEUM VÁLKY 1866

Muzeum je od listopadu 2023 do července 2026 uzavřeno z důvodu rekonstrukce stálé expozice.

AKCE

7. listopadu 2023 / od 17 hodin / KOMENTOVANÁ PROHLÍDKA VÝSTAVY/ základní vstupné 120 Kč

MĚNÍCÍ SE SVĚT

Rozsáhlá a úspěšná archeologická výstava je prodloužena do konce roku 2023. Výstavou „Měnící se svět“ vás naposledy provede její autor Petr Čechák a přiblíží rozdíly i podobnosti ve světě posledních lovců a prvních zemědělců v našem regionu. Přijďte se proto dozvědět: Co se dělo na východě Čech v závěru poslední doby ledové a v následujících tisíciletích, jací lidé tehdy žili na našem území a jaké artefakty z této doby pochází?

14. listopadu 2023 / od 17 hodin / CESTOVATELSKÁ BESEDA / vstup zdarma

CESTOVATELSKÝ KUFŘÍK aneb „NA CESTÁCH S PETREM VOLDÁNEM“

Beseda s dlouholetým rozhlasovým zpravodajem a spolupracovníkem České televize Petrem Voldánem je zároveň živou nahrávkou pořadu Českého rozhlasu Hradec Králové a Pardubice.

Tentokrát navštívíme Vietnam a Petr Voldán bude mít odpovědi na otázky, proč je Dračí zátoka obdivovanou přírodní památkou UNESCO, jak vlastně funguje světový unikát - vietnamské vodní loutkové divadlo, jak vzniká rýžový papír, nebo kde můžete vidět záclony z nudlí? Témat ale bude mnohem více. Kapacita je omezena, nezbytná je proto rezervace míst: kavarnamuzeumhk@gmail.com nebo +420 773 713 397.

23. listopadu 2023 / od 15.30 hodin / SEMINÁŘ v Gayerových kasárnách / vstup zdarma

EDITATON ČESKOSLOVENSKO WIKIPEDIE + ON-LINE - setkání zájemců o editaci článků na Wikipedii

V rámci wikipedické výzvy "Československo" zveme na editaton do přednáškového sálu Hlavního odborného pracoviště Muzea východních Čech v Hradci Králové v Gayerových kasárnách. Editační maraton je akce, kde jsou k dispozici lektorky a lektoři, kteří vás naučí editovat Wikipedii. Nemusíte mít s psaním Wikipedie žádné předchozí zkušenosti. Vznikat budou články o událostech, osobách a tématech týkajících se Československa.

* Jako bonus prvních 100 účastníků vyhraje ponožky od Klubu Pánů z Ponožkovic a všichni budou zařazeni do soutěže o krásné knižní ceny od nakladatelství Academia a nakladatelství Historického ústavu AV ČR.

Všechny další potřebné informace najdete na webu: https://ceskoslovensko.wikimedia.cz/.

Pro účast je nezbytné vyplnit registrační formulář: https://forms.gle/XmGsq9Mrt6SGbHBe7.

Zúčastnit se lze také on-line.

29. listopadu 2023 / od 16 do 18 hodin / 3D VIRTUÁLNÍ REALITA / vstupné 90 Kč

ZANIKLÝ HRADEC KRÁLOVÉ

Vyzkoušejte si cestu časem díky 3D virtuální realitě! Softwarová aplikace zobrazuje v prostředí virtuální reality necelé dvě desítky míst a staveb v Hradci Králové, které během staletí proměnily svou tvář nebo dnes již nestojí. Uživateli se tak prostřednictvím 3D brýlí nabídne pohled na objekty, o jejichž někdejší existenci má běžná veřejnost jen mlhavé povědomí. Popustíte-li uzdu své fantazii, jako byste kráčeli časem. Součástí vstupného je přístup do aktuálních výstav.

29. listopadu 2023 / od 17 hodin / KOMENTOVANÁ PROHLÍDKA / základní vstupné 120 Kč

KOUZLO HRAČEK

Přijďte se vrátit do dětství! Při komentované prohlídce výstavy „Kouzlo hraček“ se pokocháte panenkami, plyšovými, plastovými, kovovými i dřevěnými hračkami, které pocházejí převážně z druhé poloviny 20. století. Výstavou vás provedou sběratelka Věra Dvořáčková a kurátorka Martina Vlčková.

1. až 3. prosince 2023 / XXXIV. MUZEJNÍ ADVENTNÍ TRH / jednotné vstupné do vnitřních prostor 90 Kč

Pátek 1. prosince 2023 od 15 do 20 hodin

Sobota 2. prosince 2023 od 9 do 19 hodin

Neděle 3. prosince 2023 od 9 do 16 hodin

První adventní víkend bude spjatý s předvánoční tradicí v neopakovatelné atmosféře ojedinělé Kotěrovy stavby. Přijďte si poslechnout koledy, zastavit se s přáteli a zapomenout na předvánoční shon. Potěšte se zručností poctivých a oceněných lidových řemeslníků z celé republiky nabízejících široký sortiment kvalitních výrobků z přírodních materiálů v podobě adventních věnců, dekorací, perníků, šperků, svíček z včelího vosku, mýdla či perličkových ozdob z Poniklé a mnoho dalších produktů. Tržiště bude umístěno na Eliščině nábřeží a v ulici Palackého, tedy pouze ve venkovních prostorách v okolí muzejní budovy. Pestrý doprovodný program v sobotu a v neděli nabídne několik workshopů s oceněnými řemeslníky, kteří vás zasvětí do modrotisku, výroby figurek ze šustí, zdobení perníčků, drátování a dalších. Čekají vás také komentované prohlídky aktuálních výstav a stálé expozice. V dětském ateliéru pak nabídneme samoobslužné tvoření a během dne i workshop zaměřený na výrobu perličkových ozdob.

AKCE PRO DĚTI

26. listopadu 2023 / od 15 hodin / MUZEJNÍ NEDĚLE s rezervací / vstupné děti od 6 let 70 Kč, dospělí 90 Kč

MĚNÍCÍ SE SVĚT – KOMENTOVANÁ PROHLÍDKA PRO DĚTI

Přijďte se dozvědět o životě pravěkých lovců a prvních zemědělců. Speciální muzejní neděle pro rodiny s dětmi nabídne procházku výstavou „Měnící se svět“ s jejím autorem Petrem Čechákem. Nejen děti si budou moci vyzkoušet, jak se mlelo obilí na pravěké zrnotěrce nebo zjistí, jak vypadaly specializované pazourkové nástroje. Přítomní se zúčastní pohřebních rituálů mezolitických lovců i prvních zemědělců. Z kapacitních důvodů je počet návštěvníků omezen. Na prohlídku je nutné se předem přihlásit na www.muzeumhk.cz.

Program je vhodný pro děti od 6 let.

KLUB SENIORŮ

8. listopadu 2023 / od 11.15 hodin / PŘEDNÁŠKA v SVK HK / vstup pro členy klubu zdarma

UMĚLCI MEZI LOVCI

Přednáška se zaměří na počátky umění, jeho vývoj a archeologické nálezy, které s ním spojujeme. Autor výstavy „Měnící se svět“ Petr Čechák zodpoví otázku, z jaké doby pochází nejstarší doklady umění v Evropě, představí i další méně slavné „sestry“ světoznámé Věstonické venuše a objasní, jak je to vlastně s uměním doby kamenné na východě Čech.

16. listopadu 2023 / od 10 hodin / 3D VIRTUÁLNÍ REALITA / vstup pro členy klubu zdarma

ZANIKLÝ HRADEC KRÁLOVÉ

Aplikace zobrazuje v prostředí virtuální reality necelé dvě desítky míst a staveb v Hradci Králové, které během staletí proměnily svou tvář nebo dnes již nestojí. Prostřednictvím 3D brýlí nabídneme pohled na objekty, o jejichž někdejší existenci má běžná veřejnost jen mlhavé povědomí. Popustíte-li uzdu své fantazii, jako byste kráčeli časem.