Hradecko - Srdce východních Čech
obrázek bez popisu

archeopark pravěku

Jedinečný multifunkční areál nabízí skutečnou cestu do pravěku. Dokonalý model pravěké vesnice vás navrátí do doby, kdy se místo srnek přírodou toulali mamuti a kdy jedinými pomocníky v domácnosti byly pazourek a plameny. Najdete ho v obci Všestary.

Tři části vnitřní expozice reprezentují podzemí, život a duchovní svět. Nabízejí tak komplexnější pohled na život v pravěku. Venkovní část areálu pak nabízí praktické ukázky obydlí i pravěkých řemesel.

Co vás čeká?

1. budova expozice

Přízemí tvoří expozice nazvaná „Podzemí“ či „Podsvětí“, tedy tajuplný svět z pohledu pravěkých lidí. Najdete zde jeskyni s malbami, akvárium s archeologickými nálezy, pazourkové doly, megalitickou hrobku, ukázky pohřbívání z našeho území a depoty („poklady“). Zároveň se zde dozvíte, jakým způsobem získává archeolog informace o našich předcích.
První patro obsahuje expozici „Život v pravěku“. Naši představu o běžném životě pravěkých lidí Vám přiblíží jednak obrovský model pravěké krajiny, ale také tématické panely s replikami nástrojů.
Druhé patro nazýváme „Nebe“, které pravěcí lidé jistě vnímali. O tom svědčí mnohé archeologické nálezy. Dnes pohledu z nebe dolů využívá tzv. letecká archeologie. Vy zde z ptačí perspektivy uvidíte pravěkou krajinu na modelu o patro níže. Ve třetím patře se nachází i přehled celého pravěku Čech a Moravy ukázaný jak v obrazech Libora Baláka, tak pomocí replik a kopií artefaktů.
Promítací sál s programy dle témat nebo probíhajících akcí.
Didaktická dílna se skládačkami a hmatovým boxem.
Výstavní sál s aktuální výstavou s vybraným tématem pravěku

2. Venkovní pravěká vesnice

Celý areál Archeoparku tvoří nejen budova expozice, ale i jeho venkovní část, tzv. muzeum pod širým nebem s konstrukcemi pravěkých budov z doby kamenné, bronzové a železné.

3. Archeocyklotrasa

Součástí areálu je archeologická naučná trasa, vedoucí přes významné archeologické lokality. Tato trasa startuje měří 30 km a lze ji absolvovat i v protisměru. Ve Smiřicích je možné napojit se na Labskou cyklotrasu a dokončit tak celý okruh v délce 45 km. Na trase naleznete 14 infotabulí s mapkami, rekonstrukcemi a artefakty ve významných archeologických lokalitách Hradecka.

Chcete si vyzkoušet pravěk na vlastní kůži? 

Chcete si zkusit ulovit mamuta, umlet mouku nebo třeba brousit pazourek? 

Máte možnost! Sledujte kalendář akcí a vydejte se na jednu z nich přímo do Archeoparku pravěku ve Všestarech. 

Zažít můžete Archeologické léto, Dny živé archeologie nebo třeba nejednu komentovanou prohlídku.

Kontakt

Archeopark Všestary o. p. s.

Všestary 238 (u Hradce Králové), 503 12

https://archeoparkvsestary.cz/

archeoparkvsestary@seznam.cz

+420 731 541 960 


JAK SE K NÁM DOSTAT?

vlakem: zastávka Všestary, okres Hradec Králové (15 minut pěšky k archeoparku)

autobusem: nejbližší zastávka Všestary, Zdravotní středisko (2 minuty pěšky k archeoparku)

autem: ze směru od Hořic, nebo Hradce Králové, případně z obce Světí

ZOBRAZIT MAPU

GPS souřadnice: 50.2591639N, 15.7618331E