Hradecko - Srdce východních Čech
obrázek bez popisu

Tipy pro rodiny s dětmi v Hradci Králové

Krajské město nabízí řadu možností trávení volného času. Kdo chce strávit hezké dopoledne v přírodě, tomu doporučujeme navštívit Městské lesy, kde se mohou projít po Pohádkové nebo Vodnické stezce s dřevěnými pohádkovými postavičkami, zahrát si na rytíře v nově vybudovaném dřevěném hradišti. Po cestě je řada přístřešků pro opékání, jako například u rybníku Výskyt. Městské lesy jsou ideálním místem pro společný cyklovýlet, hlavní komunikace jsou asfaltové, převážně s rovinatým profilem, autům bez povolení vjezd zakázán. Lahůdkou pro malé i velké in-line bruslaře a cyklisty je nově dokončený lesní okruh o délce 10 km. Nedaleko odtud se nachází Lanový park Stříbrný rybník s širokou nabídkou adrenalinových zážitků pro celou rodinu. Milovníci vodních radovánek mohou zamířit na letní koupaliště Flošna, které nabízí relaxaci ve vyhřívaných bazénech, tobogánech nebo ve zdejším fitnesscentru.

V centru města se nabízí řada možností, jako například procházka po městských sadech a parcích. Nejhezčím z nich jsou Jiráskovy sady, ležící na soutoku Labe a Orlice, vždy krásně upravené. U vchodu do Jiráskových sadů je vybudováno nové dětské hřiště ve tvaru lodě, zde si děti přijdou na své. Hned vedle sadů se nachází jeden z hradeckých architektonických pokladů, vodní elektrárna Hučák, ve které se nachází Informační centrum Obnovitelné zdroje, s možností prohlídky elektrárny. Rozhodně také stojí za návštěvu rozlehlé Šimkovy sady, které nedávno prošly kompletní rekonstrukcí. V sadech se mohou děti vyřádit na četných atrakcích, znavení rodiče si mohou vychutnat šálek kávy ve zdejší kavárně na břehu jezírka.

Ten, kdo přijede do Hradce poprvé, by neměl vynechat návštěvu městské dominanty – Bílé věže. Návštěvníky čeká výstup 233 schodů, ale odměnou je krásný výhled na město i okolí. Rozhodně též doporučujeme návštěvu další městské dominanty, Muzea východních Čech od architekta Jana Kotěry, ve kterém se nachází řada zajímavých expozicí od historie po současnost Hradce Králové, malí návštěvníci si mohou vyhrát v místní dětské dílně. Nejmenší návštěvníky by také mohlo zaujmout netradiční muzeum loutek Labyrint divadla DRAK, sídlící v areálu bývalých Nálepkových kasáren, kde mohou proniknout do tajů divadelního řemesla. Od loutek k panenkám. Především pro holky může být lákadlem kolekce panenek z 19. až 20. století včetně jejich výbavy a doplňků, která je umístěna v Panenkáriu – muzeu panenek, sídlícím v Úzké ulici na Starém městě.

Na druhém břehu Labe, na Tylově nábřeží, se nachází přístaviště kolesových parníčků, které v letních měsících brázdí Labe. V přilehlém parku na náměstí 5. května se děti i rodiče v době prázdnin mohou svézt parkovou železnicí. Koho již bolí nohy, ten se může svézt turistickým vláčkem, který od dubna do srpna projíždí historickým i novým centrem Hradce Králové a cestujícím ukáže významná místa krajské metropole.

Pokud bude venku škaredě, nezoufejte. Jasnou volbou jsou Městské Lázně - Aquacentrum, nacházející se hned naproti. Zde je umístěn jeden technický unikát – umělé vlnobití, které je v provozu již od roku 1933. Pro milovníky vodního světa je v Hradci Obří akvárium, kde ve skleněném tunelu mohou pozorovat život tropických sladkovodních ryb. Malí návštěvníci určitě ocení nabídku Rodinného zábavního parku Tongo, nacházejícího se v obchodním centru v městské části Kukleny.

Pro ty zvídavé je zde zcela nové digitální planetárium Hvězdárny a planetária v Hradci Králové. Kdo chce pochopit rozlehlost naší sluneční soustavy, ten si může projít 6,5 km dlouhou Planetární stezku, znázorňující velikost planet a jejich vzájemné vzdálenosti. 9,5 km dlouhá Galaktická stezka zobrazuje jedenáct nejznámejších nebeských objektů v naší Galaxii a navíc jednu susední galaxii - Velké Magellanovo mračno. Pro milovníky železnice má Hradec jedno překvapení – Muzeum sdělovací a zabezpečovací techniky, kde je umístěna expozice závor, návěstidel, semaforů, telegrafů a nejrůznějších hejblátek od dob našich pradědečků až po současnost. Ani malí vojáci nepřijdou zkrátka, pokud se vypraví na nedaleký kopec Chlum, kde je otevřena nová expozice Muzea války 1866. Sejdou-li nebo sjedou z kopce dolů do obce Všestary, mohou se vrátit zpět do doby kamenné a vykopat třeba mamutí kel v místním Archeoparku pravěku. Odtud si lze ještě prodloužit výlet do nedaleké obce Stěžery, kde se nachází Zoopark s exotickými zvířaty. Návštěvu je ale nutno telefonicky dohodnout.

Vydá-li se návštěvník za hranice města východním směrem, může navštívit slavný Proboštův mechanický betlém v městečku Třebechovice pod Orebem. Nedaleko odtud, v obci Krňovice se nachází Podorlický skanzen s ukázkou tradiční lidové architektury, kde se lze seznámit s tím, jak se zde dříve žilo a hospodařilo.

Vzhledem k tomu, že jsme v Hradci, nesmíme opomenout ani nabídku pro malé i velké cyklisty. Nedávno se zde podařilo vybudovat jednu z nejdelších souvislých cyklostezek v ČR, vedoucí z Hradce Králové, přes Jaroměř, k nově zrekonstruovanému baroknímu unikátu – Hospitalu Kuks. Cyklistu čeká příjemná, 26 km dlouhá, nenáročná trasa, vedoucí převážně po břehu Labe. Po cestě se nabízí celá řada zajímavých míst, jako např. barokní kaple Zjevení Páně a zámek ve Smiřicích, vojenská pevnost Josefov, Železniční muzeum v Jaroměři a na konci cesty odměna v podobě působivé scenérie barokního hospitalu zasazeného do údolí řeky Labe.

  • Kategorie turistika