Hradecko - Srdce východních Čech
obrázek bez popisu

Vyberte si ten správný výlet nebo zážitek

Městská hudební síň
Městská hudební síň Městská hudební síň se nachází v atraktivním prostředí restaurované kaple sv. Jana Nepomuckého s mistrovským nástrojem krnovských varhanářů.
Rozhledna Milíř u Vysoké nad Labem
Rozhledna Milíř u Vysoké nad Labem Ve Vysoké nad Labem po 65 letech opět stojí rozhledna. Nabízí výhled na nejvyšší budovy Hradce Králové, Kolibu, Kunětickou Horu a Chlum. Za jasného počasí lze spatřit Krkonoše, Orlické a Železné hory. Rozhledna stojí v nejvyšším bodě kopce Milíř, nad
Regiocentrum Nový pivovar
Regiocentrum Nový pivovar Areál bývalého pivovaru, dnes sídlo Krajského úřadu Královéhradeckého kraje a dalších institucí.
Nádraží Smiřice
Nádraží Smiřice Historická nádražní budova ve stylu loveckého zámečku.
Kostel sv. Vavřince, Nový Bydžov
Kostel sv. Vavřince, Nový Bydžov Jedná se o jeden z mála gotických kostelů, který kromě vnitřního zařízení a menších úprav nebyl výrazně barokizován ani regotizován (v ČR ojedinělý a jedinečný jev).
Kostel sv. Voršily, Chlumec nad Cidlinou
Kostel sv. Voršily, Chlumec nad Cidlinou Jednu z nejstarších renesančních staveb u nás (ještě s prvky pozdní gotik y)postavil v l. 1536–43 mistr Petr nákladem Jana z Pernštejna jako mohutné síňové trojlodí. Při dostavbě po polovině 16. století byla před západním průčelím vybudována vysoká h
Památník selských bouří, Chlumec nad Cidlinou
Památník selských bouří, Chlumec nad Cidlinou Socha rebela stojící východně od města na malém návrší řečeném „Skalka“ byla vztyčena na památku porážky selské rebelie u Chlumce nad Cidlinou v roce 1775. Památník byl postaven v roce 1938 u příležitosti 90. výročí zrušení roboty.
Kostel sv. Václava, Kozojedy
Kostel sv. Václava, Kozojedy Roubená podoba kostela pochází z r. 1689 a je významnou stavbou ze skupiny dochovaných lidových sakrálních staveb raného baroka. R. 1718 byl opraven a roku 1803 omítnut.
Bojiště bitvy u Hradce Králové 3. 7. 1866
Bojiště bitvy u Hradce Králové 3. 7. 1866 Dne 3. července 1866 se na polích poblíž Hradce Králové (severozápadně od pevnosti Hradec Králové mezi řekou Labe a vesnicemi Hořiněves, Sadová, Mokrovousy a Přím) odehrálo rozhodující střetnutí Prusko-rakouské války.
Jižní terasy, Hradec Králové
Jižní terasy, Hradec Králové Jižní terasy se nacházejí ve středu města mezi schodištěm Bono publico a Gočárovým schodištěm. Zrekonstruované terasy jsou příjemnou odpočinkovou zónou s altány lavičkami, fontánami a dalšími zahradními prvky.
Pomník jezdecké srážky u Střezetic
Pomník jezdecké srážky u Střezetic Bronzový pomník jezdce a jeho raněného koně vzdává hold obětem poslední velké jezdecké bitvy v dějinách.
Dřevěný kostel sv. Jiří, Loučná Hora
Dřevěný kostel sv. Jiří, Loučná Hora Roubený barokní kostelík na návsi z let 1778–1782 (vysvěcen již 1780) s dřevěnou zvonicí (v obecním majetku), vybudovanou v r. 1942 jako kopie zvonice původní, byl díky komplexní obnově koncem 20. století zachráněn.
Větrný mlýn v Černilově
Větrný mlýn v Černilově Na kraji obce Černilov na Královéhradecku stojí roztomilá stavbička - barevný větrný mlýn.
Zámek Karlova Koruna, Chlumec nad Cidlinou
Zámek Karlova Koruna, Chlumec nad Cidlinou Zámek Karlova Koruna byl vybudován na návrší a dominuje chlumecké krajině.
Zámek Smiřice
Zámek Smiřice Zámek byl postaven na místě tvrze uprostřed města ve 2. polovině 17. století.
Hvězdárna a planetárium Hradec Králové
Hvězdárna a planetárium Hradec Králové Hvězdárna a planetárium Hradec Králové nabízí programy pro všechny věkové kategorie. Je také autorem planetární a galaktické stezky.
Sušárna čekanky, Bydžovská Lhotka
Sušárna čekanky, Bydžovská Lhotka Technická památka sloužící k výrobě rozšířené kávové náhražky.
Vodní kanál Alba, Třebechovice pod Orebem
Vodní kanál Alba, Třebechovice pod Orebem Uměle vytvořený náhon na mlýny je jedním z nejstarších vodních děl ve východních Čechách a jedním z nejdelších u nás.
Silniční most Plácky, Hradec Králové
Silniční most Plácky, Hradec Králové Technická památka s vnějším secesním ztvárněním
Vodní mlýn, Popovice
Vodní mlýn, Popovice Roubená budova vodního mlýna vedle nejstaršího dubu na Královéhradecku
Zámek Hrádek u Nechanic
Zámek Hrádek u Nechanic Zámek Hrádek u Nechanic je jednou z nejvýznamnějších staveb období romantismu na území České republiky.
Synagoga v Hradci Králové
Synagoga v Hradci Králové Synagoga se nachází na nároží Pospíšilovy třídy a třídy Čs. Armády.
Synagoga a židovský hřbitov v Novém Bydžově
Synagoga a židovský hřbitov v Novém Bydžově Budova synagogy je kromě hřbitova jedinou zachovalou částí bývalého židovského ghetta.
Hradecké městské lesy
Hradecké městské lesy Lesy jsou v majetku města již od začátku 14. století a jsou významnou rekreační lokalitou pro obyvatele i návštěvníky města.
Písníky v okolí Hradce Králové
Písníky v okolí Hradce Králové Okolí města Hradec Králové nabízí hned několik možností přírodního koupání.
Řeka Orlice
Řeka Orlice Jeden z posledních neregulovaných velkých toků je chráněn jako Přírodní park Orlice.
Terminál hromadné dopravy Hradec Králové
Terminál hromadné dopravy Hradec Králové Trolejbusové a autobusové nádraží městské, příměstské i dálkové dopravy bylo vybudováno v letech 2006 - 2008 a v roce 2009 získalo ocenění Stavba roku Královéhradeckého kraje v kategorii dopravních staveb.
Veselský háj
Veselský háj Evropsky významná lokalita - lesní celek.
Slatinná louka u Roudničky
Slatinná louka u Roudničky Louka, která je významnou přírodní lokalitou
Vyhlídka na Jehlickém kopci
Vyhlídka na Jehlickém kopci Vyhlídkové místo na Jehlickém kopci, kde kdysi stávala turistická chata.
Husova lípa u Dohalic
Husova lípa u Dohalic Lípa byla zasazena v roce 1915 jako připomínka 500. výročí upálení mistra Jana Husa. O zasazení lípy se zasloužil učitel Richard Petráň. Lípa je chráněna pro svůj vzrůst jako památný strom, krajinná dominanta od roku 1998.
Žižkův stůl
Žižkův stůl Návrší s výhledem do okolí, čtyřmi lípami a pomníkem
Českobratrský evangelický kostel v Hradci Králové
Českobratrský evangelický kostel v Hradci Králové Jedna z památek Salonu republiky, postavená podle návrhů arch. O. Lisky.
Šrámkův statek v Pileticích
Šrámkův statek v Pileticích Areál lidové architektury z počátku 19. století.
Adalbertinum
Adalbertinum Budova sídla Hradecké kulturní a vzdělávácí společnosti poskytuje široké spektrum služeb v oblasti kultury a vzdělávání.
Gymnázium J. K. Tyla, Hradec Králové
Gymnázium J. K. Tyla, Hradec Králové Gymnázium Josefa Kajetána Tyla sídlí v historické budově navržené architektem Josefem Gočárem.
Jiráskovy sady
Jiráskovy sady Jiráskovy sady jsou vybudovány na trojúhelníkovém území tvořeném soutokem řek Labe a Orlice.
Studijní a vědecká knihovna
Studijní a vědecká knihovna Studijní a vědecká knihovna v Hradci Králové je veřejnou univerzální knihovnou.
Ulrichovo náměstí
Ulrichovo náměstí Obdélníkové náměstí od Josefa Gočára z roku 1924 s architektonicky významnými budovami.
Wiplerova vila, Hradec Králové
Wiplerova vila, Hradec Králové Novorenesanční stavba stojící více než sto let na Orlickém nábřeží.
Zahrada léčivých rostlin
Zahrada léčivých rostlin Zahrada byla založena se vznikem farmaceutické fakulty Univerzity Karlovy jako výukový pavilon v roce 1969. Expozice je rozdělena do dvou veřejně přístupných částí.
Šimkovy sady
Šimkovy sady Největší hradecký lesopark o rozloze 18 hektarů byl navržen architektem Josefem Gočárem. Park, který nedávno prošel komplexní obnovou, je oblíbeným místem procházek a setkávání hradečanů.
ZOOPARK Stěžery
ZOOPARK Stěžery Malý rodinný zoopark na rozloze 2 ha se nachází 3 km od Hradce Králové
Amfiteátr Chlum
Amfiteátr Chlum Lesní divadlo Chlum má historii už v roce 1896. Od roku 2010 bylo opět oživeno neziskovou organizací a v letním období se zde pravidelně konají kulturní akce
Biskupská rezidence
Biskupská rezidence Sídlo biskupství z počátku 18. století.
Zámek Barchov
Zámek Barchov Zámek Barchov je barokní zámek postavený v roce 1733 královéhradeckým hejtmanem baronem Kryštofem Norbertem Voračickým z Paběnic (1690 - 1756). Nachází se v obci Barchov na cestě mezi Hradcem Králové a Novým Bydžovem.
Žižkovy sady
Žižkovy sady Park Žižkovy sady byl realizován v letech 1905–6 na místě bývalého vojenského cvičiště o rozloze 3,5 ha. Autorem byl pražský zahradní architekt František Thomayer.
Zámek Sloupno
Zámek Sloupno Barokní zámek Sloupno se nachází ve stejnojmenné obci nedaleko Nového Bydžova.
Vojenský hřbitov, Hradec Králové
Vojenský hřbitov, Hradec Králové Hradecký vojenský hřbitov se nachází v městské části Pouchov. Hřbitov byl založen v roce 1810 a sloužil pevnosti a vojenské posádce města Hradec Králové.
Gočárovo schodiště, Hradec Králové
Gočárovo schodiště, Hradec Králové Dílo architekta Josefa Gočára z let 1909-1910. Schodiště bylo postaveno v místech zbourané vodárenské věže Kropáčka a spojuje ulice Na Kropáčce a Komenského. Schodiště je zhotoveno z armovaného betonu. Výrazným prvkem je velký oblouk se zavěšeným osv
Novákovy garáže, Hradec Králové
Novákovy garáže, Hradec Králové Funkcionalistický palác automobilových garáží byl postaven v roce 1932 podle návrhu arch. Josefa Fňouka na objednávku Jaroslava Nováka. Ve své době patřily Novákovy garáže k nejmodernějším stavbám svého druhu v Evropě.
Věžový vodojem, Hradec Králové
Věžový vodojem, Hradec Králové Věžový vodojem se nachází na kopci sv. Jana v městské části Nový Hradec Králové. Byl vybudován v letech 1936-37.
Tvrz Dohalice
Tvrz Dohalice Pozůstatek bývalé gotické tvrze rodu Dohalských z Dohalic. Později byla tvrz přestavěna na sýpku. Objekt je nepřístupný.
Dřevěná zvonice Měník
Dřevěná zvonice Měník Dřevěná polygonální zvonice z roku 1689 se nachází v obci Měník nedaleko Nového Bydžova na návrší vedle kostela sv. Václava a Stanislava z roku 1686.
Centrum andragogiky Hradec Králové
Centrum andragogiky Hradec Králové Multifunkční objekt vznikl v roce 2014 rekonstrukcí a dostavbou bývalé cihelny v obci Svobodné Dvory u Hradce Králové.
Jez a vodní elektrárna, Předměřice nad Labem
Jez a vodní elektrárna, Předměřice nad Labem Jez s vodní elektrárnou na řece Labi byl dokončen roku 1952. Součástí jezu je také most, po kterém vede silnice z Hradce Králové do Předměřic nad Labem. Po mostě také prochází trasa Labské cyklostezky č. 2.
Vojtěchův dub
Vojtěchův dub Nedaleko obce Skřivany na Hradecku stojí mnohasetletý dub letní, jeden z největších stromů v našem kraji.
Rozhledna Kosice
Rozhledna Kosice Tato dřevěná rozhledna se nachází na konci poměrně rozsáhlého soukromého, ale veřejnosti přístupného parku s dvěma rybníky.
Českobratrský evangelický kostel Třebechovice pod Orebem
Českobratrský evangelický kostel Třebechovice pod Orebem Novorománská stavba zbudovaná církví helvétského vyznání v r. 1877.
Husův sbor Chlumec nad Cidlinou
Husův sbor Chlumec nad Cidlinou Budova kostela pochází z roku 1934 a je dílem architekta Ferdinanda Potůčka z Pardubic. Realizaci provedl Miroslav Hurych z Nového Bydžova. Kostel byl slavnostně otevřen 28. 9. 1935.
Kaple Nejsvětějšího Srdce Páně Prasek
Kaple Nejsvětějšího Srdce Páně Prasek Kaple zasvěcená Nejsvětějšímu Srdci Páně byla vybudována ze sbírek dobrodinců a na náklady obce, v jejímž majetku a správě je dodnes. Projekt vypracoval a stavební práce řídil novobydžovský stavitel Alois Jedlička.
Kaple Zvěstování Panny Marie
Kaple Zvěstování Panny Marie Římskokatolická kaple Zvěstování Panny Marie v Chlumci nad Cidlinou je zámeckou kaplí nacházející se severně od zámku Karlova Koruna v jeho zámecké zahradě. Celý zámecký areál je chráněn jako kulturní památka České republiky.
Kostel Božího Těla na Orebu
Kostel Božího Těla na Orebu Kostel na návrší nad Třebechovicemi pod Orebem.
Kostel Nanebevzetí Panny Marie
Kostel Nanebevzetí Panny Marie Římskokatolický kostel Nanebevzetí Panny Marie v Nechanicích se nachází v centru města na Husově náměstí, jehož je dominantou.
Kostel Nejsvětější Trojice v Praskačce
Kostel Nejsvětější Trojice v Praskačce Zbudován r. 1748. Stavebně upraven r. 1848. Jednolodní obdélná stavba s trojboce ukončeným presbytářem a s hranolovou věží nad průčelím. Zařízení kostela je pseudorenesanční.
Kostel Nejsvětější Trojice
Kostel Nejsvětější Trojice Barokní jednolodní stavba z počátku 17. století byla v letech 1717 až 1718 přestavěna mladoboleslavským architektem Mikulášem Rossim.